AKYAKA

Akyaka Plajı, yalnızca Türkiye’de değil dünyada kiteboard sporunun yapıldığı en elverişli koşullara sahip olan plajlardan biridir. Kiteboard için mükemmel koşulları ve kolay ulaşımı sayesinde en çok tercih ve ziyaret edilen plajdır. Havayolu ulaşımı genellikle 50 dk. mesafedeki Dalaman Havaalanı üzerinden yapılmakla birlikte, Bodrum/Milas Havaalanı 1 saat 15 dk., İzmir Adnan Menderes Havaalanı 2 saat 15 dk., Denizli Çardak Havalimanı 1 saat 30 dk. uzaklıktadır. Muğla şehir merkezi ve Marmaris’e olan mesafe ise sadece 20 dakikadır. Antalya, Denizli, Aydın, İzmir, Bodrum, Fethiye, Göcek gibi merkezlerin karayolu ulaşımının geçiş noktasındadır. Özel araçla veya otobüs tercihleriyle kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Akyaka Plajı, bozulmamış doğası ve kiteboard sporu için sağladığı mükemmel koşulları ile bu spora gönül verenler için vazgeçilmez tercihlerdendir. Kiteboard sezonu, Nisan sonu başlayıp Ekim sonuna kadar sürmektedir. Bu özelliği ile oldukça uzun bir sezona sahip olan Akyaka, çok sayıda ziyaretçi, öğrenci ve ridera ev sahipliği yapmaktadır. Rüzgar, hemen her gün sabah saatlerinde başlayıp akşam saatlerine kadar devam etmektedir. Bir rüzgar sporu olan kiteboard için çok önemli olan bu husus, uzun süreli eğitime, spora ve antrenmana olanak sağlamaktadır. Geniş kum plajı, kıyıdan 100 m. açığa kadar devam eden sığ suları ve denizden karaya esen sabit rüzgarı ile yeni başlayanların eğitimi için büyük kolaylık ve güvenli bir ortam yaratmaktadır.

Akyaka, kiteboard sporunun yanısıra başka birçok imkana da sahiptir. Kiteboard plajı olarak da adlandırılan Akçapınar Plajı’nın dışında Akyaka’nın merkezinde bir ana plaj ve çevrede yine doğa güzellikleriyle ünlü Maden İskelesi, Çardak gibi Akbük’e doğru uzanan koylar mevcuttur. Azmak nehri içinde tekne turları, SUP (StandUpPaddle), kano aktiviteleri ile doğa yürüyüş parkurları, trekking, dağcılık, orman kampları, offroad parkurlar, bisiklet gibi daha birçok hobi ve spor seçeneği mevcuttur. Özellikle son yıllarda çok iyi eğitmenlerin de bölgeye yerleşmesiyle birlikte yoga, pilates gibi günlük hayatın bir parçası olan aktivitelere de olanak sağlamıştır.